Nacra15 EB Knokke-Belgium

Nacar15 EB – A PÖFF SE mesél

Ha azt vesszük, hogy a mese – mint irodalmi mű – tartalmaz csodás elemeket, akkor
helyben vagyunk a PÖFF SE Nacra15 beszámolójával kapcsolatban! Sok minden csodás
ebben a történetben.
Ha csak arra gondolunk, hogy a 9.évét taposó PÖFF SE milyen fejlődési görbét húzott
létezése óta, már az önmagában meseszerű.
Így gondolunk a Nacra15 csapatunkra is, amelybe egy szerencsétlen sérülés miatt,
véletlenül került be Litkey Sámson. Talán bosszantó, hogy 11 évesen ő a csapat
legeredményesebb kormányosa, de aki ismeri, tudja, hogy alázattal, fogyhatatlan
versenyszellemmel küzd, és kijut neki az edzői szigor talán még jobban is, mint a
többieknek.

Harmadik mannschaftjával is hozza a formát, hiszen a 74 fős mezőnyben 18.helyet hoz
haza a HUN299 a belgiumi EB-ről. A 16 éves Balogh Levente, aki szinte terápiás feladattal
is érkezett Sámson mellé, szintén a győzni akaró fajtából való, és egészen kicsi kora óta
szerelmese a vitorlázásnak. Sok szép eredmény birtokosa, emellett kiegyensúlyozott és jó
természetű, egészséges értékrendű fiatalember, aki meg tudja adni Sámsonnak a nyugodt
vitorlázás hátterét.
A mese azért ezzel a két szereplővel indult, mert az ő eredményük kimagasló, és
megérdemlik ezt az elismerést! 18.helyen végezni egy 16-18 évesekből álló 74 fős
mezőnyben, tengeri vitorlázó nemzetek előtt végezni, 2.-nak befutni egy futamon, nagy
dolog! Levente csak 4 hónappal az Európa Bajnokság előtt kezdett el vitorlázni Nacra15-
ben.
Gratulálunk Nektek, Sámson és Levi!

Nacra15 gyökerek hazánkban:
A Nacra15 osztály talán már kezd beépülni a magyar vitorlás utánpótlás köztudatba, így
hamarosan már nem is kell leírni, hogy ez az osztály talán a legtechnikásabb,
legösszetettebb, nagy szakmai tudást igényel az edzőtől is. Nacra15-ben 15 egység
vitorlázik Magyarországon, 10 egység a Katamarán Suliban, 5 egység a PÖFF SE-ben. A
PÖFF SE 2021-ben három hajóval indult el a Nacra15 osztályban, és 2022 őszére már 5
hajóra bővült a csapat.
A Katamarán Suli a rangidős, ők 2017-ben már a GINOP pályázatban a Nacra15-öt
választották, és azóta szépen felfejlődött a hajóparkjuk 10 egységre. Amíg ők kizárólag
hazai vizeken edzenek és versenyeznek, a PÖFF SE magasabbra tette a kezdetektől a
lécet, és 2021-ben már Olaszországban keresett kemény ellenfeleket. A helyzet azóta is
változatlan, a PÖFF SE szorgalmasan kiépítette a nemzetközi Nacra15 osztályban a
helyét, hiszen számos nemzetközi versenyen vett már részt:
2021 Dervio (Olaszország), Morges (Svájc)
Knokke (Belgium)

2023. célversenye a Knokke-i Európa Bajnokság volt, a felkészülést már tavaly december
26-án elkezdtük. Litkey Árpi vezetőedző egymásra épülő edzőtáborok és versenyek,
gondosan kiválasztott helyszínek és mezőnyök alapján tervezte meg a programot a
csapatnak.

Knokke-ba két napos utazás után érkeztünk meg, két autóval és két utánfutóval utaztunk.
tengerparti klub nagyon jól szervezetten bonyolította a versenyt.
Az érkezés után azonnal hajószerelés kezdődött, majd másnap már edzéssel indult a nap.
Mindig felemelő érzés megérkezni egy Nacra15 nemzetközi versenyre, ahol már mindenki
ismer mindenkit, versenyzők, edzők találkoznak, mindenki szerel és készülődik a
megmérettetésre.
Két napos edzés után sok tapasztalatot szereztek a gyerekek a helyi viszonyokról. A
homokos tengerpartól való vízre szállás már nem volt idegen, hiszen Anzio-ban, a téli
bázisunkon is így van. A szembe hullámokban átvergődni mindig komoly feladat, főleg az
apró népeknek, így a csapat nagyobb, erősebb tagjai segítettek nekik.
A vízen az erős áramlásban való bójavételt gyakoroltuk, a parton az áramlás-taktikát
vettük át.

Izgatottan vártuk a vasárnapi próbafutamot, amelyet sajnos lelőttek, mert túl erős volt a
szél. Így lett egy pihenőnapunk.
Hétfőn 2, kedden 3, szerdán 2, csütörtökön 0, pénteken 2 futamot rendeztek. A
rendezéssel sajnos megint elégedetlenek voltunk, és ezzel nem voltunk egyedül. A többi
edző és a gyerekek is nehezen viselték a bójarakók és a versenyrendező
szerencsétlenkedését, amiért a versenyzőknek 1 órát kellett várniuk két futam között! Ez a
nemzetközi jelenség reméljük, hogy hamarosan jó irányba változni fog, mert sok idő,
energia, munka és pénz egy ilyen versenyre elutazni, a gyerekek minél több futamon
szeretnének versenyezni. Hétfőtől-péntekig 10 futamot tudtak megrendezni, de lehetett
volna több is!
A verseny legfiatalabb csapata, HUN130 Gazdag-Hornok Janka (13) és Litkey Trisztán
(10)az első futamban megmutatták, hogy nem csónakázni jöttek, hiszen a 74 fős
mezőnyben egy 15.
hellyel indítottak! Ahogy tőlük megszoktuk, jöttek a technikai problémák, az első a dekni
elveszítése volt egy borulás után, amiért partra kellett menniük. A verseny alatt még volt
egy uszony becsúszásuk a testbe, amit fél óra alatt sikerült Árpival közös erővel
kibányászniuk, sajnos az a futam is ugrott. A 10 futamból 2 DNF és 1 BFD, melyre a
bosszankodás mellett büszkék is voltunk, hiszen egyszerre rajtolt mind a 74 hajó, és ha
kint voltak, az annyit jelent, hogy ott voltak kőkeményen a rajtvonalon. Hozzáteszem,
abban a futamban 40-en voltak kint kb., de csak 8-at írt ki a rendezőhajó. Pech, ez van.
HUN130 legjobb eredménye egy 9.hely volt a 9.futamban, de az utolsóban is jól mentek:
13. Büszkék vagyunk rájuk, nagyon ígéretes páros! Összetettben 43. helyen végeztek,
U16-ban 5, csupán 7 ponttal lemaradva a dobogóról.

Az egész csapatról elmondható, hogy sokat jöttek fel a nemzetközi mezőnyben. HUN020
a 37. helyen végzett, legjobb futameredményük: 20.hely, HUN232 59.lett, legjobb
futameredményük: 40.hely. HUN234 60., legjobb futamukon 38.-ak lettek.
Ott voltak, látszódtak a pályán, nagy csatákat vívtak, és sokat fejlődtek, újabb
tapasztalatokkal gazdagodtak.
A Nacra15 osztály életében is természetesen részt veszünk, és örülünk, hogy szerepünk
van benne, hogy a Super Series egyik állomása Magyarországon lesz. A 2024. évi
Nacra15 Európa Bajnokság végül nem a Balatonon, hanem a nemzetközi edzőcsapattal
egyetértésben Szardínián kerül megrendezésre, a VB pedig Barcelonaban. A 2025. évi